İzlanda Doğası

İzlanda Vizesi

İzlanda Vize Çeşitleri ; İzlanda’ya yapmayı planladığınız seyahate uygun vize türü ve hazırlanması gereken belgelere aşağıdaki menüden ulaşabilirsiniz.

Turistik Vizeler

Genel

1- AYLIK BİLGİSİ:Emekli aylık bilgisi – www.turkiye.gov.tr den veya kurumdan alınacaktır. (EMEKLİ BAŞVURUSU İÇİN GEÇERLİDİR)

2- GELİR BEYANI: Ailenin Gelir Beyanı – işveren / çalışan / devlet memuru / emekli / yukarıda belirtilen belgeler temin edilecektir. (ÖĞRENCİ BAŞVURUSU İÇİN GEÇERLİDİR

3- PASAPORT: Vize bitiminden itibaren en az 3 ay geçerli pasaport (10 yıldan eski pasaportlar, yırtık ve yıpranmış pasaportlar işleme alınmamaktadır). Eski pasaportunuz var ise onu da ibraz ediniz.

4- VARLIK BEYANI: Varsa ev tapusu fotokopisi, araç ruhsat fotokopisi, son aya ait kredi kartı ekstreleri. (İŞVEREN, ÇALIŞAN VE DEVLET MEMURU BAŞVURULARI İÇİN GEÇERLİDİR

5- İZİN BELGESİ: Bağlı olduğu kurumdan izin yazısı ve görev belgesi – ne görevde çalıştığını ve hangi tarihler arasında izinli olduğunu belirten belge. (DEVLET MEMURU BAŞVURUSU İÇİN GEÇERLİDİR)

6- BAĞKUR DÖKÜMÜ: www.turkiye.gov.tr – Barkodlu (İŞVEREN BAŞVURUSU İÇİN GEÇERLİDİR)

7- KAYIT VE FALİYET BELGESİ: Bağlı olunan Odadan (Ticaret odası, Sanayi odası, Esnaf –Sanatkarlar, vs..) Kayıt ve Faaliyet Belgesi (Yeni tarihli son 3 ay içinde temin edilmiş Orijinal). (İŞVEREN VE ÇALIŞAN BAŞVURULARI İÇİN GEÇERLİDİR)

8- SGK BİLGİRGESİ: SGK işe giriş bildirgesi fotokopisi. (ÇALIŞAN BAŞVURULARI İÇİN GEÇERLİDİR)

9- VERGİ LEVHASI : Şirket vergi levhası fotokopisi veya e-vergi levhası kaşeli. (İŞVEREN VE ÇALIŞAN BAŞVURUSU İÇİN GEÇERLİDİR)

10- ŞAHSİ BANKA HESAP DÖKÜMÜ: Son 3 aya ait bankadan kaşeli ve imzalı orijinal olarak alınmalıdır, son halinde bakiye bulunmalıdır. (İŞVEREN, ÇALIŞAN VE DEVLET MEMURU BAŞVURULARI İÇİN GEÇERLİDİR)

11- DİLEKÇE: Şirketin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak, Finlandiya konsolosluğu vize departmanına hitaben yazılmış, seyahat detaylarını, vize talebinizi ve masrafların kimin tarafından karşılanacağını belirten dilekçe. (ÇALIŞAN VE İŞVEREN BAŞVURULARI İÇİN GEÇERLİDİR

12- KİMLİK: Nüfus fotokopisi.

13- SEYAHAT DETAYLARI: Seyahat detaylarını kanıtlayıcı belgeler: uçak rezervasyonu, ödemesi yapılmış konfirmeli otel rezervasyonu, eğer seyahat ziyaret amaçlı ise Finlandiya’da bulunan kişi veya kişilerden belediye onaylı resmi davet mektubu orijinal.

14- ÖĞRENCİ BELGESİ: Okuldan alınan yeni tarihli öğrenci belgesi – son 1 ay içerisinde alınmış ve öğrenciliğin devam ettiğinin belirtilmesi gerekmektedir. (ÖĞRENCİ BAŞVURUSU İÇİN GEÇERLİDİR

15- ŞAHSİ DİLEKÇE: Seyahat detaylarını belirten şahsi dilekçe. (ÇALIŞAN, DEVLET MEMURU VE EMEKLİ BAŞVURULARI İÇİN GEÇERLİDİR)

16- EMEKLİ MAAŞ BİLGİSİ: Emekli maaşı hangi bankaya yatıyorsa, o bankadan son 1 yıllık kaşeli ve imzalı olarak hesap hareketi alınmalıdır. Buna ek olarak Vadeli / Vadesiz Mevduat hesaplarınız var ise onlarla ilgili de bankadan kaşeli imzalı döküm alabilirsiniz. (EMEKLİ BAŞVURULARI İÇİN GEÇERLİDİR

17- MAAŞ BORDROSU: Son 4 aylık maaş bordrosu. (ÇALIŞAN VE DEVLET MEMURU BAŞVURUSU İÇİN GEÇERLİDİR)

18- SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI: Seyahat süresini kapsayan seyahat sağlık sigortası 30.000€ teminatlı (tarafımızdan yapılmaktadır).

19- ÖĞRENCİ DİLEKÇESİ: Finlandiya Konsolosluğu Vize Departmanı’na hitaben yazılmış, seyahat sebebini ve detaylarını bildiren dilekçe – eğer kişi 18 yaşından küçük ise dilekçesi anne ve baba tarafından yazılıp imzalanmalıdır. (ÖĞRENCİ BAŞVURUSU İÇİN GEÇERLİDİR)

20- ŞİRKET BANKA HESABİ: Şirketin hesaplarının bulunduğu banka veya bankalardan son 3 aya ait şirketin hesap hareketleri, bankadan kaşeli ve imzalı olarak alınmalıdır, son halinde bakiye bulunmalıdır, mutlaka şirketin adın hesap adı kısmında yer almalıdır. (İŞVEREN BAŞVURUSU İÇİN GEÇERLİDİR)

21- FOTOĞRAF: 2 adet yeni çekilmiş (son 6 ay içerisinde) arka fon beyaz biometrik fotograf (35mm – 45mm). Ebatlarında alın ve çene arası erkeklerde (36mm), bayanlarda (32mm) olmalıdır.

22- MUVAFAKATMANE: 18 Yaşını doldurmamış ise anne ve babadan yurt dışı seyahat izni için muvafakatname – Noterden Çıkarılmaktadır, başvuru esnasında orijinal beyan etmek zorunludur, belgenin alınış tarihi 90 günden eski olmamalıdır. (ÖĞRENCİ BAŞVURUSU İÇİN GEÇERLİDİR)

23- TAM VUKUATLI NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ: Nüfus müdürlüğünden “Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ” alınmalıdır.

24- İMZA SİRKÜSÜ: Şirket İmza Sirküleri Fotokopisi (İŞVEREN VE ÇALIŞAN BAŞVURULARI İÇİN GEÇERLİDİR)

25- ŞİRKET TİCARİ SİCİL GAZETESİ: Şirket Ticaret Sicil Gazetesi (Kuruluş, varsa adres değişikliği, ortaklık pay dağılımı), fotokopisi. (İŞVEREN VE ÇALIŞAN BAŞVURULARI İÇİN GEÇERLİDİR)

Ev Hanımları

1 – Vize başvuru işleminizi başlatabilmemiz için ekteki Vize Takip Belgesini doldurmanızı rica ederiz.

2 – Schengen Vize Başvuru Formunu

3 – Pasaport; 10 yıldan eski olmayan ve seyahatin dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği olan

4 – İki adet Biometrik fotoğraf; 35×45 mm ölçülerinde, son 3 ay içerisinde çekilmiş ve pasaportunuzda hiç kullanılmamış

5 – İzlanda’da gitmek istediğiniz şehrin adına (ve ya bu şehre en yakın havalimanına) düzenlenmiş uçak biletleriniz. Bu şehirde (gidecekseniz diğer şehirler için) konaklayacağınız hotellere ait rezervasyonlarınız.

6 – Seyahat Sağlık Sigortası; 30 bin Euro teminatlı ve ojinal poliçe olmalıdır.

7 – Varsa Kira Gelirleri fotokopisi, Tapu fotokopisi, Araç Ruhsatı fotokopisi

8 – Tam Tekmilli Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Anne, baba, kardeş, eş ve çocuk bilgileri mutlaka gözükmelidir. Açıklamalar kısmında adres belirtilmeli ve düşünceler bölümü işlenmiş olmalı.)

9 – Kimlik fotokopisi

10 – Başvuru Sahibi, Sponsor Olacak 1. dereceden Akrabasına Ait (Anne, Baba, Kardeş, Eş, Çocuk) Aşağıda Belirtilen İş Evraklarından Uygun Olanı İbraz Etmelidir,

A – İşveren İse

1 – Şirketin antetli kağıdına İzlanda Başkonsolosluğuna hitaben ingilizce vize talep dilekçesi. Örnek için tıklayınız.

2 – SGK/Bağ-Kur Hizmet dökümü

3 – Son üç ay içinde bağlı bulunduğunuz ilin Ticaret Odasından çalıştığınız şirket adına düzenlenmiş orijinal Faaliyet Belgesi.
Pasaportlarında daha önce Schengen vizesi olan başvuru sahipleri Faaliyet belgesinin fotokopisini kullanabilirler.

4 – Çalıştığınız şirkete ait bilgilerin yer aldığı Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi.
Şirketin Kuruluş, sermaye arttırımı, adres değişikliği oldu ise, bunlardan sonra – son hali belirtten Ticaret Sicil Gazetesi.

5 – Vergi Levhası fotokopisi. Bulunduğumuz yıldan bir eski yıla ait olmalı.

6 – Şirket adına imza atma yetkisi olan kişilere ait İmza Sirkülerinin fotokopisi.

7 – Sponsor olacak kişinin son 3 aya ait şahsi Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü

a. Dilekçenizde masrafları üstlenen kişinin banka hesabı olmalı ve en az 2500 tl bakiye bulunmalıdır,

b. 15 günden eski olmayan hesap hareketi ve Hesap dökümü alınmış ise bankadan kaşeli, ıslak imzalı ve imza sürküleri de olmalıdır.

B – Bordrolu Çalışan İse

1 – İşveren tarafından şirketin antetli kağıdına İzlanda Başkonsolosluğuna hitaben ingilizce yazılmış dilekçe. Örnek için tıklayınız.

2 – Son üç ay içinde bağlı bulunduğunuz ilin Ticaret Odasından çalıştığınız şirket adına düzenlenmiş orijinal Faaliyet Belgesi.
Pasaportlarında daha önce Schengen vizesi olan başvuru sahipleri Faaliyet belgesinin fotokopisini kullanabilirler.

3 – Çalıştığınız şirkete ait bilgilerin yer aldığı Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi.
Şirketin Kuruluş, sermaye arttırımı, adres değişikliği oldu ise, bunlardan sonra – son hali belirtten Ticaret Sicil Gazetesi.

4 – Vergi Levhası fotokopisi. Bulunduğumuz yıldan bir eski yıla ait olmalı.

5 – Şirket adına imza atma yetkisi olan kişilere ait İmza Sirkülerinin fotokopisi.

6 – İzlanda seyahatine gidecek kişinin SGK İşe Giriş Bildirgesi.

7 – İzlanda seyahatine gidecek kişinin SGK Hizmet Dökümü.

8 – İzlanda seyahatine gidecek kişinin son 3 aylık Maaş Bordorolarının orjinalleri (Islak imzalı ve kaşeli olacaklar).

9 – Sponsor olacak kişi tarafından İzlanda Başkonsolosluğuna hitaben ingilizce vize talep dilekçesi, Örnek için tıklayınız.

10 – Sponsor olacak kişinin son 3 aya ait şahsi Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü

a. Antetli kağıtta masrafları üstlenen kişinin banka hesabı olmalı ve en az 2500 tl bakiye bulunmalıdır.

b. 15 günden eski olmayan hesap hareketi ve Hesap dökümü alınmış ise bankadan kaşeli, ıslak imzalı ve imza sürküleri de olmalıdır.

C – Devlet Memuru İse

1 – Mesleğinizle ilgili yaptığınız görevide içeren Çalışma Belgesi, bağlı bulunduğunuz kurumdan almanız gerekmektedir.

2 – Talep edilen vize süresini kapsayan resmi İzin Belgesi, bağlı bulunduğunuz kurumdan almanız gerekmektedir.

3 – Resmi kurum görev kimlik kartının önlü – arkalı fotokopisi

4 – Son 3 aylık Maaş Bordrosu (İmzalı ve kaşeli olmalıdır.) Bağlı bulunduğunuz kurumdan almanız gerekmektedir.10 – Şahsi hesabınızın son 3 aya ait Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü

5 – Sponsor olacak kişi tarafından İzlanda Başkonsolosluğuna hitaben ingilizce vize talep dilekçesi. Örnek için Tıklayınız.

6 – Sponsor olacak kişinin son 3 aya ait şahsi Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü

a. Dilekçede masrafları üstlenen kişinin banka hesabı olmalı ve en az 4000 tl bakiye bulunmalıdır.

b. 15 gün günden eski olmayan hesap hareketi ve Hesap dökümü alınmış ise bankadan kaşeli, ıslak imzalı ve imza sürküleri de olmalıdır.

D – Emekli İse

1 – Sponsor olacak kişi tarafından İzlanda Başkonsolosluğuna hitaben yazılmış Türkçe vize talep dilekçesi. Örnek için tıklayınız.

2 – Sponsor olacak kişinin emekli maaşının yattığı bankadan son 3 aya ait Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü

a. Hesap dökümü alınmış ise bankadan kaşeli ve ıslak imzalı olmalı ve hesap hareketi son 15 günü içermelidir

3 – Sponsor olacak kişinin son 3 aya ait şahsi Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü

a. Hesabınızda minimum 2500 TL bakiye bulunmalı ve hesap hareketi son 15 günü içermeli

b. Hesap dökümü alınmış ise bankadan kaşeli, ıslak imzalı ve imza sürküleri de olmalıdır.

Önemli Notlar:

1 – İzlanda Konsolosluğu kişilerin daha önce Schengen vizesi olsa bile,başvuru esnasında şahsen bulunmasını istemektedir

2 – İzlanda vize başvurusunda bulunan kişinin pasaportunda şu anda kullandığından farklı bir isim ya da soy isim (Kızlık soy adı v.b.) bulunuyorsa pasaportlarını değiştirmeleri gerekmektedir.

Emekliler

1 – Vize başvuru işleminizi başlatabilmemiz için ekteki Vize Takip Belgesini doldurmanızı rica ederiz.

2 – Schengen Vize Başvuru Formunu

3 – Başvuru sahibi tarafından İzlanda Konsolosluğuna hitaben yazılmış İngilizce vize talep dilekçesi ve içeriği aşağıdadır.

4 – Pasaport; 10 yıldan eski olmayan ve en az 3 ay geçerliliği olan

5 – İki adet biyometrik fotoğraf; 35×45 mm ölçülerinde, son 3 ay içerisinde çekilmiş ve pasaportunuzda hiç kullanılmamış

6 – Başvuru sahibinin emekli maaşının yattığı bankadan son 3 aya ait Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü
– Son hesap hareketi 15 günden eski olmayıp, Hesap dökümü alınmış ise bankadan kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır.

7 – Şahsi hesabınızın son 3 aya ait banka hesap cüzdanı veya banka hesap dökümü

a. Dilekçenizde masrafları üstlenen kişi kim ise banka hesabı ona ait olup en az 2500 tl bakiye olmalıdır

b. son hersap hareketi 15 günden eski omamalı, Hesap dökümü alınmış ise bankadan her sayfa kaşeli, ıslak imzalı ve imza sirküleri de olmalıdır.

8 – Varsa Kira Gelirleri fotokopisi, Tapu fotokopisi, Araç Ruhsatı fotokopisi

9- Tam Tekmilli Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Anne, baba, kardeş, eş ve çocuk bilgileri mutlaka gözükmelidir. Açıklamalar kısmında adres belirtilmeli ve düşünceler bölümü işlenmiş olmalı.)

10 – Kimlik fotokopisi

11 – İzlanda’ da gitmek istediğiniz şehrin adına (ve ya bu şehre en yakın havalimanına) düzenlenmiş uçak biletleriniz. Bu şehirde (gidecekseniz diğer şehirler için) konaklayacağınız hotellere ait rezervasyonlarınız.

12 – Seyahat Sağlık Sigortası; 30 bin Euro teminatlı ve orjinal poliçe

Şirket Sahipleri

1- Pasaport (son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, İzlanda seyahati sornası en az 6 ay geçerli)

2- 2. adet biometrik fotoğraf (35×45 mm ölçülerinde, güncel, beyaz fon arkalı)

3- İngilizce Vize talep dilekçesi (şirketin antetli kağıdına Konsolosluğa hitaben yazılacak vize talep dilekçesi kişinin seyahat tarihlerini ve amacını belirtmeli, kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde hazırlanmalıdır)

4- Güncel tarihli Şirket evrakları (Orijinal Faaliyet belgesi, Sicil gazete, Vergi levhası, İmza sirküleri fotokopileri)

5- SGK/Bağ-Kur Hizmet dökümü

6- Şirketin Banka hesap özeti (son 3 aylık banka hesap hareketiliğini içeren, en az 4000 TL bakiyesi mevcut, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte)

7- Kimlik fotokopisi ve Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (güncel ve orijinal olması gereken belge kişinin aile ve adres bilgilerini içermelidir)

SSK'lı Çalışanlar

1- Şirketin antetli kağıdına yazılmış, şirketinizde imza yetkisi olan kişi tarafından imzalanmış, şirketin kaşesi vurulmuş İzlanda Konsolosluğuna hitaben yazılmış İngilizce vize talep dilekçesi

2- Pasaport

3- İki adet Biometrik fotoğraf; 35 x 45 mm ölçülerinde, son üç ay içerisinde çekilmiş

4- Orijinal Faaliyet Belgesi

5- Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi

6- Vergi Levhası fotokopisi

7- Şirket adına imza atma yetkisi olan kişilere ait İmza Sirkülerinin fotokopisi

8- SGK Hizmet Dökümü

9- Son 3 aya ait kaşeli imzalı maaş bordrosu

10- Şahsi hesabınızın son 3 aya ait Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü

a. Dilekçenizde masrafları üstlenen kişi kim ise banka hesabı ona ait olup en az 4000 tl bakiye bulunmalıdır.

b. son hesap hareketi 15 günden eski olmayıp Hesap dökümü alınmış bankadan her sayfanın kaşeli, ıslak imzalı ve imza sirküleri de olmalıdır.

11- Varsa Kira Gelirleri fotokopisi, Tapu fotokopisi, Araç Ruhsatı fotokopisi

12- Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

13 Kimlik fotokopisi

14- Seyahat Sağlık Sigortası; 30 bin Euro teminatlı ve orjinal poliçe

Önemli Notlar:

1- İzlanda Konsolosluğu kişilerin daha önce Schengen vizesi olsa bile,başvuru esnasında şahsen bulunmasını istemektedir

2- İzlanda vize başvurusunda bulunan kişinin pasaportunda şu anda kullandığından farklı bir isim ya da soy isim (Kızlık soy adı v.b.) bulunuyorsa pasaportlarını değiştirmeleri gerekmektedir.

Ticari Vizeler

SGK'LI ÇALIŞANLAR

1- İşveren tarafından şirketin antetli kağıdına İzlanda Başkonsolosluğuna hitaben yazılmış İngilizce vize talep dilekçesi

2- Pasaport

3- İki adet Biometrik fotoğraf; 35×45 mm ölçülerinde, son 3 ay içerisinde çekilmiş

4- Ticari Davetiye (İzlanda’daki firmadan gelecek olan davetiye mail yada fax olabilir, içeriği aşağıdadır,)
a. Davet eden firmanın antetli kağıdına yazılmalıdır. Davet edilen firmanın ünvanı, adresi, telefon numaraları, belirtilmelidir.
b. Davet edilen kişi/kişilerin pasaportundaki kişisel bilgiler, mesleki görevi, seyahatin sponsoru ve konaklama bilgileri
c. Talep edilen vizenin başlangıç-bitiş tarihleri ve birden çok seyahat olacaksa tarih aralığı belirtilmelidir
– Fuar/sergi ziyareti ise giriş bileti, katılımla ilgili belgeler veya fuar standına ilişkin belge.

5- Ticari Davetiye gönderen kişinin İzlanda kimlik yada pasaport fotokopisi

6- Orijinal Faaliyet Belgesi

7- Ticaret Sicil Gazete fotokopisi

8- Vergi Levhası fotokopisi

9- Şirket İmza Sirkülerinin fotokopisi

10- SGK İşe Giriş Bildirgesi

11- SGK Hizmet Dökümü

12- İzlanda seyahatine gidecek kişinin son 3 aylık Maaş Bordorolarının orjinalleri (Islak imzalı ve kaşeli olacaklar).

13- Şirketinizin son 3 aya ait Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü
a. Dilekçenizde masrafları üstlenen kişi veya kurum kim ise banka hesabı ona ait olmalı ve içerisinde en az 2500 tl bakiye bulunmalıdır.
b. 15 günden eski olmayan hesap hareketi, Hesap dökümü alınmış ise bankadan kaşeli, ıslak imzalı ve imza sirküleri de olmalıdır.

14- Varsa Kira Gelirleri fotokopisi, Tapu fotokopisi, Araç Ruhsatı fotokopisi

15- Kimlik fotokopisi

 

Önemli Notlar:

1- İzlanda Konsolosluğu kişilerin daha önce Schengen vizesi olsa bile,başvuru esnasında şahsen bulunmasını istemektedir.

2- İzlanda Konsolosluğu’na hitaben yazacağınız vize talep dilekçesinin örneklerine,

3- İzlanda vize başvurusunda bulunan kişinin pasaportunda şu anda kullandığından farklı bir isim ya da soy isim (Kızlık soy adı v.b.) bulunuyorsa pasaportlarını değiştirmeleri gerekmektedir.

Pin It on Pinterest

Share This